PALMET ENERJİ, ENGIE’NİN DÖRT ŞİRKETİNİ SATIN ALDI
Palmet

HABERLER

8 Mart 2021

PALMET ENERJİ, ENGIE’NİN DÖRT ŞİRKETİNİ SATIN ALDI

PALMET Enerji ile Fransız enerji şirketi ENGIE arasındaki satış süreci tamamlandı. Satış kapsamında GAZKO, İZGAZ, Baymina Enerji ve Engie Yönetim Enerji Hizmetleri, PALMET Enerji’ye geçti. 

Gaz dağıtımı ve ithalatı, elektrik üretimi ve ticareti ve mühendislik taahhüt alanlarında 37 yıldır faaliyet gösteren PALMET Enerji, 2021 yılının en önemli satın almalarından birini gerçekleştirdi. PALMET Enerji, Engie bünyesinde faaliyet gösteren İZGAZ İzmit Gaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret A.Ş., Baymina Enerji A.Ş. ve Engie Yönetim Enerji Hizmetleri ve Ticaret A.Ş’yi satın aldı.

PALGAZ ile Gebze, Darıca, Çayırova, Dilovası’na ve PALEN ile Erzurum ve 13 çevre ilçesine gaz arzı sağlayan PALMET Enerji, İzgaz’ın satın alınmasıyla birlikte 2 il, 26 ilçede 820 bini aşkın aboneye hizmet verecek. PALMET Enerji, bu satın almayla birlikte yıllık 6 milyar metreküplük gaz ticaret hacmine ulaşarak Türkiye’nin doğalgaz tüketiminin yüzde 12’sini karşılayacak. 

PALMET Enerji, doğalgaz dağıtım sektöründeki dağıtım ağındaki büyümenin yanı sıra elektrik üretiminde de önemli bir büyüme hamlesi gerçekleştirdi. Lüleburgaz ve Aydın’daki doğalgaz çevrim santrallerine Baymina Doğal Gaz Çevrim Santrali’ni de ekleyen PALMET Enerji, 892 MW’lık kurulu güce ulaşacak.

“ORGANİK VE İNORGANİK BÜYÜMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

PALMET Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Doğanay Samuray, PALMET’in enerji sektörünün farklı faaliyet alanlarında bugüne kadar önemli hamleler yaptığını belirterek, “PALMET, 37 yıllık geçmişe ve deneyime sahip bir şirket. Türkiye’nin enerji politikaları ve stratejileri doğrultusunda en verimli çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Türkiye ekonomisinde yarattığımız katma değeri artırmaya ve yatırım yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu. Samuray, hem organik hem inorganik büyüme hedefiyle ilerlediklerini vurgulayarak, “Sadece Türkiye’de büyüme ve yatırım planlarımız yok. Yurtdışında da büyümeyi hedefliyoruz, bu amaçla stratejilerimizi oluşturuyoruz. Bu stratejiler kapsamında ENGIE ile işbirliği yapacağımız projeleri de konuşuyoruz” dedi. 

“İZGAZ ve BAYMİNA ENERJİ’DE YENİLEME, KAPASİTE VE VERİMLİLİK ARTIRIMI YAPACAĞIZ”

Samuray, şöyle devam etti: “Bugüne kadar tüm abonelerimize en iyi hizmeti, en kaliteli hizmeti vermek için çalıştık. İZGAZ’ın da şirketimize katılımıyla birlikte hem doğal gaz dağıtım ağımızı genişletiyoruz hem de kaliteli hizmet anlayışımızı yaygınlaştırıyoruz. Müşteri memnuniyeti odaklı çalışmalarımızı sürdüreceğiz. İZGAZ’da yenileme yatırımları yapacağız, doğalgaz kullanmayan mahallerin hat imalatlarını başlatacağız.” 

Palmet Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Doğanay Samuray, Türkiye’nin en büyük kombine doğalgaz çevrim santrallerinden biri olan Baymina Enerji’nin satın alınmasıyla birlikte elektrik üretim kapasitesinin de artırıldığını belirterek, şunları söyledi: “Baymina Enerji’de yenileme çalışmalarını hızla tamamlayacağız. 16 yıl önce faaliyete başlayan santralin verimliliğini artırıp daha etkin kullanılmasını sağlayacağız. Şirketimizin elektrik portföyünde ayrıca Erzincan’da kuracağımız ve lisansını alarak mühendislik çalışmalarına devam ettiğimiz 283 MW’lık Eriç Barajı ve HES Projesi de yer alıyor. Bu proje eko-sistemi koruyan, içinde birçok ilki barındıran, çevreci bir proje olacak.” Samuray, “Hem doğal gaz dağıtım sektörü hem de elektrik sektöründe gerçekleştirdiğimiz bu satın almalar ve yatırımlar enerji sektöründe gerçekleştireceğimiz önemli işlerin de habercisi” diye konuştu.

PALMET Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Samuray, “PALMET Enerji, aboneleri ve çalışanlarıyla birlikte büyüyen, hizmet verdiği tüm illerde katma değer yaratan bir şirket. Çalışanlarımızın yarattığı değer ve sinerji ile üreterek büyüyeceğiz. Hem yurtiçinde hem de yurtdışında enerji yatırımlarımız ve işbirliklerimizle fark yaratacağız” dedi.

PALMET HAKKINDA

1984 yılından beri faaliyet gösteren PALMET Şirketler Grubu, Gebze ve Erzurum şehirlerinin Doğalgaz Dağıtım Lisansı İhalelerini alan PALGAZ ve PALEN şirketleri ile enerji sektörünün ilk yatırımcılarından biri olmuştur. PALMET ENERJİ; şehir içi doğalgaz dağıtımı, doğalgaz ticareti, elektrik üretimi ve elektrik ticareti alanlarında faaliyetlerini sürdürmektedir. 

PALMET ENERJİ, Gazport şirketi ile 2009 yılında doğalgaz toptan satış ve ticaret faaliyetlerine başlamıştır. 2009’da inşasını tamamlayarak devreye aldığı 60 MW gücündeki Delta Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali’ne ilave olarak, 62 MW gücündeki ikinci doğalgaz kombine çevrim santrali olan ve Çine, Aydın’da yer alan Ales Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali de Aralık 2012 itibarıyla ticari faaliyetlerine başlamıştır. Diğer yandan Erzincan ilinde kuracağı 283 MW gücündeki Eriç Barajı ve HES Projesi’nin inşaat aşamasına gelmiştir. 

PALMET ayrıca Palport Elektrik Tic. A.Ş. ile toptan ve perakende elektrik ticaret piyasasında 2013’ten beri aktif rol oynamaktadır.  

Palmet Mühendislik ise grubun tüm yatırımlarında mühendislik ve taahhüt işlerini yüklenmektedir. Ayrıca uzmanlık sahasındaki Telekom, IT ve enerji altyapılarının tasarımı, uygulanması ve işletilmesi konularında dünya çapında faaliyetlerini sürdürmektedir.

ondokuzon
Posts made: 13

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts
You May Also Like