Yıl Seçiniz

PALMET ENERJİ Çırağan'da Basın Toplantısı Düzenledi

3/25/2019
Palmet Enerji 1 milyar dolar ciroya gidiyor

Palmet Enerji, sektördeki 30’uncu yılını 5 – 7 Haziran 2014 tarihleri arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin ana kampüsünde düzenlenecek Enerji ve Yönetimi Konferansı ile kutlayacak. Palmet Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Doğanay Samuray, “30’uncu yılımız olan 2014’ü 1 milyar dolar ciroyla kapayacağımızı tahmin ediyoruz. Türkiye ekonomisine sağladığımız katma değeri her geçen yıl artırmak istiyoruz” dedi.

Düzenlenen basın toplantıda konuşma yapan Palmet Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Doğanay Samuray, Palmet Grubu’nun 1984 yılında IT, Telekom ve teknolojiyoğunluklu alt yapı projelerinin mühendislik, tedarik ve taahhüdü konularında faaliyet göstererek işe başladığını söyledi.

Samuray, “Şu anda şehiriçi doğalgaz dağıtımında Gebze ve Erzurum’da varız. Ayrıca doğalgaz toptan satışı yapıyoruz ve Spot LNG ithalatını hedefliyoruz. Elektrik üretimi ve elektrik ticareti de faaliyet alanlarımız arasında yer alıyor. Elektrik üretiminde 124 MW operasyonel, 410 MW da yatırım aşamasında olan kapasitemiz var. 2014 Mayıs itibariyle 2 doğalgaz dağıtım bölgemizde 230bin konut abonemiz, 5 bin de sanayi ve ticari abonemiz bulunuyor. 2013’te 840milyon m3 doğalgaz toptan ticareti, 383.000 MWhr elektrik üretimi ve 16.000 MWhr da toptan elektrik ticareti yaptık. Geçtiğimiz yılı 765 milyon dolar ciroyla kapadık. 30’uncu yılımız olan 2014’ü 1 milyar dolarciroyla kapayacağımızı tahmin ediyoruz” dedi.

Şu anda üzerinde çalıştıkları Eriç Barajı ve hidroelektrik santralleri kompleksi projesi olduğunu kaydeden Samuray, tesisin 283 MW'lık kapasiteye sahip olacağını söyledi. Bu proje 1948'den beri Türkiye’nin yapmaya gayret ettiği ancak şu ana kadar yapamadığı bir proje olduğunun altını çizen Samuray, “Biz bütün izinlerimizi aldık. Şu anda projenin finansmanının görüşmelerini yürütüyoruz. Yaklaşık 600 milyon dolarlık bir proje oluyor. 4 yıl içinde tamamını bitireceğiz ancak gelecek iki yıl içinde ise yarısını tamamlayarak devreye alıp enerji üretmeye başlayacağız. Çevreci bir proje olan Eriç’de bölgedeki eko-sisteme zarar vermemek adına nehirde devamlılığı olan bir akış sağlayacağız. Ayrıca aşacağımız baraj yüksekliği 70 metrelik bir engel olduğu için de dünyada çok nadiren uygulanan ve Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek balıklara asansör yapacağız. Balıkların asansörlere akustik olarak yönlendirilmelerini sağlamak için de özel ses efekti de kuracağız. Buna ek olarak o bölgedeki fauna ve florayı da inceledik. Bu projemizde çevreye duyarlı bir yaklaşımla; insanların veya köylerin yerlerini değiştirmeyecek bir biçimde özenli ve dikkatli bir proje yöneteceğiz” diye konuştu.

Gelecek hedefleri hakkında da bilgi veren Doğanay Samuray, “Mevcut 124 MW enerji üretim kapasitesini 5 yıllık sürede 535 MW gücüne çıkartmak istiyoruz. Mevcut 235.000 gaz abonesi sayısını 5 yıllık sürede 350.000 aboneye çıkarmak istiyoruz. Mevcut 840 milyon m3 gaz ticaret hacmini ise 5 yıllık sürede 2 Milyar m3’e yükseltmek istiyoruz. Enerji üretim kapasitesine yenilenebilir enerji üretimi yapan santralleri ekleyerek üretimde çeşitlendirmeye gitmeyi hedefliyoruz. Organik ve inorganik büyüme sayesinde gaz çevrim santralleri, gaz dağıtım ve gaz ticareti ile gaz tedariki alanlarındaki faaliyetleri artırmayı planlıyoruz. Türkiye ekonomisine sağladığımız katma değeri her geçen yıl artırmak istiyoruz.” dedi.